Wydarzenia

ministranci 023W niedzielę Jezusa Chrystusa Króla Wszechświata podczas Mszy św. o godz. 10.30 nastąpiło przyjęcie kandydatów do grona służby liturgicznej. Na Eucharystii zgromadzili się nie tylko kandydaci, ale też rodziny nowo mianowanych ministrantów i aspirantów. Podczas uroczystej liturgii ośmiu kandydatów złożyło przyrzeczenia i przyjęło komże oraz pelerynki. Dwóch chłopców, Wiktor Skowron i Wojciech Turaj, przez złożenie przyrzeczenia i otrzymanie komży zostało włączonych do grona aspirantów. Przed nimi rok przygotowania, zanim zostaną ministrantami. Natomiast sześciu chłopców: Kacper Abramowicz, Michał Wołoch, Szymon Kostur, Jakub Kwiatkowski, Krzysztof Kara i Natan Skowron, po rocznym przygotowaniu i złożeniu przyrzeczenia oraz otrzymaniu pelerynek zostało włączonych do grona ministrantów.

Wizytacja01Czym jest wizytacja kanoniczna?

Po pierwsze wizytacja biskupa w parafii jest czynnością apostolską, pasterską. Biskup jako następca apostołów, i jak niegdyś oni sami, odwiedza parafię, by spotkać się z wiernymi i wspólnie przeżywać radość chrześcijańskiej wiary. Przyjeżdża, by słuchać o radościach, wejść w nasze troski, by prosić Boga o błogosławieństwo dla naszego życia. Ksiądz biskup na wizytację przybywa zawsze jako gospodarz diecezji, by zapoznać się z sytuacją duszpasterską i gospodarczą parafii. Trzeba podkreślić, że wizytacja jest to nie tyle czas sprawdzania i kontroli, ile czas spotkań z wiernymi, czas umacniania ich wierności Chrystusowi, Ewangelii i Kościołowi. Wizytacja kanoniczna wskazuje też bardzo czytelnie, że biskup jest fundamentem oraz znakiem jedności Kościoła diecezjalnego, a jedność jest sprawą zasadniczą, o którą już Jezus prosił Ojca.

Po drugie wizytacja biskupa w parafii ma wymiar kanoniczny. Wizytacji kanonicznej podlegają wszystkie dziedziny życia religijnego, moralnego, apostolskiego i administracyjno-gospodarczego. Podczas wizytacji ksiądz biskup poznaje charakterystykę parafii, życie religijne parafii, interesuje go przebieg katechizacji oraz zapoznaje się z innymi formami duszpasterstwa występującymi w parafii. Wizytacja pasterska jest jakby duszą biskupiego posługiwania i rozszerzeniem duchowej obecności biskupa pomiędzy wiernymi. Właśnie tak objawia się ona w swojej prawdziwej istocie, czyli jako znak obecności Pana, który odwiedza swój lud, przynosząc mu pokój (Pastores gregis, nr 46).

porzadki 003Jak co roku, tak i teraz w parafii zostały przeprowadzone porządki jesienne. Dnia 03 listopada kandydaci do bierzmowania i chetni, zebrali się o godz. 10:00, z narzędziami pracy, aby uporządkować obejście wokół kościoła i park nad kościołem. Młodzież i dzieci pod nadzorem ks. Marcina i P. Pawła Pieczonki uporządkowali teren z śmieci, liści i gałęzi.
Porządki zdopingowała wizyta kanoniczna ks. Biskupa Andrzeja w naszej parafii. Był to czas pożyteczny z przyjemnym, po dokonanych porządkach można było posilić swoje ciało pysznymi kiełbaskami z grilla.

Bardzo serdecznie dziękuje wszystkim zaangażowanym w to wspanałe dzieło. Bóg zapłać za dobrą wolę, chęci, radość serca i ducha przy wykonywanej pracy. 

Ks. Marcin

Zdjęcia z porządkowania można zobaczyć - kliknij TU

swieci 034Papież Franciszek podczas modlitwy Anioł Pański w Uroczystość Wszystkich Świętych wypowiedział słowa: “ Jesteśmy zjednoczeni ze wszystkimi świętymi: nie tylko z tymi najbardziej znanymi, tymi z kalendarza, ale również ze świętymi z sąsiedztwa, z naszej rodziny, spośród naszych znajomych, ze wszystkimi, którzy stanowią część tej niezliczonej rzeszy. Dzisiaj zatem obchodzimy rodzinne święto. Święci są nam bliscy, więcej jeszcze, są naszymi najprawdziwszymi braćmi i siostrami. Rozumieją nas, kochają nas, wiedzą, co jest naszym prawdziwym dobrem, pomagają nam i nas oczekują. Są szczęśliwi i pragną, byśmy byli szczęśliwi razem z nimi. ”

bobowa 002W sobotę 27 października, ponad 30 osób z naszej parafii pojechało na pielgrzymkę do Bobowej, gdzie odbył się diecezjalny zjazd Róż Różańcowych połączony z 20 leciem męczeńskiej śmierci ks. Jana Czuby. Ks Jan był tarnowskim misjonarzem który został zamordowany w Loulombo w Republice Konga.

W modlitewnym spotkaniu w hali sportowej przy szkole w Bobowej, uczestniczyło ponad 1300 osób z całej diecezji. Mszy św. przewodniczył bp Leszek Leszkiewicz. Podczas homilii ks biskup zostawił zgromadzonym kilka pytań, by po powrocie do domu, w swojej codzienności poszukać na nie odpowiedzi. Czy kochasz kościół? Czy kochasz parafię, sąsiadów? Co mnie łączy z parafią? Co parafia ma z mojej obecności w niej? (…) Jak będziemy wzruszać ramionami i oglądać się na siebie to skansenem zostaniemy. Biskup Leszkiewicz mówił dalej „(…)chciałbym aby to nasze spotkanie dzisiaj obudziło w nas miłość do kościoła.  Żebyśmy zrozumieli że ten kościół który jest narzędziem dającym zbawienie,(…)ten kościół będzie piękny, jeśli my w nim podejmiemy te powołania którymi Jezus nas obdarzył. (…)To powołanie w sposób najpiękniejszy powinno się realizować w twojej parafii.”