Archiwum - wydarzenia 2014

Triduum Paschalne

Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego – trzy święte dni, w czasie których rozpamiętujemy i  uobecniamy zbawcze wydarzenia , to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Rozpoczyna je wieczorna Msza Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek, a kończą nieszpory w Niedzielę Zmartwychwstania.

Podczas Eucharystii w Wielki Czwartek wspominaliśmy wydarzenia z Wieczernika - ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Poprzez liturgię uczestniczyliśmy w Ostatniej Wieczerzy, podczas której Jezus przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew i pozostawił je nam jako pokarm na życie wieczne. Jakże wymownie zabrzmiały znów tego dnia słowa Modlitwy Eucharystycznej: „On to w dzień przed męką, to jest DZISIAJ, wziął chleb w swoje święte i czcigodne ręce...” Po zakończeniu Eucharystii Ciało Chrystusa zostało przeniesione do ciemnicy, gdzie czuwaliśmy na adoracji do późnych godzin wieczornych.

Podczas przygotowania darów ofiarnych w czasie wielkoczwartkowej Eucharystii dzieci złożyły na ołtarzu swoje skarbonki z jałmużną wielkopostną. W tym szczególnym dniu przedstawiciele Rady Duszpasterskiej w imieniu parafian złożyli ks. proboszczowi Wojciechowi Sroce podziękowania za jego posługę kapłańską i życzenia wszelkich łask Bożych w dalszej pracy.

W Wielki Piątek liturgia koncentrowała się na uobecnianiu Męki Pańskiej, którą przeżywaliśmy, rozważając jej biblijny opis z Ewangelii według św. Jana. Opis Męki Pańskiej śpiewali młodzi kantorzy: Adrian Starostka, Kamil Chrobak i Mariusz Golec. Następnie oddaliśmy cześć Krzyżowi Świętemu w adoracji, a po przyjęciu Komunii św. oraz przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, trwaliśmy na adoracji, którą prowadziły poszczególne grupy. O godzinie 22.00 odprawiona została Droga krzyżowa prowadzona przez nauczycieli z naszej parafii.

Najważniejszą częścią celebracji Triduum Paschalnego jest wielkosobotnia Liturgia Wigilii Paschalnej - czas świętowania Zmartwychwstania Chrystusa. W naszej parafii uroczystość ta rozpoczęła się o godzinie dwudziestej od liturgii światła. Najpierw na dziedzińcu kościelnym kapłan poświęcił ogień, od którego zapalony został paschał, a następnie – w uroczystej procesji – inne świece przyniesione przez wiernych. Po wyjątkowo bogatej w tym dniu liturgii słowa odbyło się poświęcenie wody i odnowienie przyrzeczeń chrzcielnych. Następnie uczestniczyliśmy w Eucharystii oraz procesji rezurekcyjnej.

Piękną liturgię tego wyjątkowego dnia ubogacił udział wielu osób, które zaangażowały się w jej przygotowanie: chóru parafialnego, asysty strażackiej, liturgicznej służby ołtarza, osób czytających kolejne czytania i śpiewających psalmy, a także niosących feretrony podczas procesji i wielu innych. Towarzyszące procesji dzwony obwieszczały całemu światu prawdę, że „Chrystus zmartwychwstał, zmartwychwstał prawdziwie!”.

Zobacz zdjęcia!