Archiwum - wydarzenia 2015

Poświęcenie wieńców żniwnych

Święto Matki Bożej Zielnej, obchodzone 15 sierpnia, było w naszej parafii dniem wdzięczności za tegoroczne zbiory.
    Podczas Mszy św. o godz. 10.30 poświęcone zostały dwa wieńce żniwne, przygotowane na tę okoliczność. Jeden, wykonany w gospodarstwie P. Marii Kamińskiej w Kłokowej, nawiązuje swoim kształtem do hasła obecnego roku duszpasterskiego „Nawracajcie się i wierzcie w Ewangelię”. Jest to misternie wyklejona ziarenkami miniatura konfesjonału z naszego kościoła. Drugi wieniec powstał w gospodarstwie P. Bogusławy Marczyk w Świebodzinie. Zarówno forma, jak i sposób wykonania tego pokaźnych rozmiarów wieńca, zgodna jest ze starą tradycją: nie znajdziemy w jego konstrukcji metalowych prętów, czy „kleju na gorąco”, a jedynie elementy drewniane, do których kłosy zbóż i różnorakie „owoce ziemi” mocowane są naturalnym sznurkiem.
    Wraz z wieńcami, delegacja parafian przyniosła w procesji na ofiarowanie dzban miodu i świeży bochen chleba. Na zakończenie Mszy Świętej, przed rozesłaniem wiernych, chleb ten został podzielony na małe części i rozdzielony pomiędzy ludzi w kościele. To z jednej strony nasza prośba do Pana Boga, aby nikomu z nas nie zabrakło w tym roku chleba, ale ten gest dzielenia się pobłogosławionym, nowym chlebem, ma również wszystkim przypominać obowiązek trwania w jedności wspólnoty parafialnej i dzielenia się z innymi chlebem. Oby tak było w naszych rodzinach i naszej parafii!

Bóg zapłać wszystkim, którzy pomagali przy budowie wieńców!
Ks. Wojciech