Bł. ks. Roman Sitko w naszym kościele.

blSitkoW dniu 21. 12. 2020 r. parafianie; P. Wiesław Małopolski, P. Paweł Pieczonka, P. Andrzej Kamiński, P. Piotr Michałek przygotowali rusztowanie wypożyczone od P. Renaty Chrobak dla pracowników P. Kazimierza Klimkiewicza, którzy nastepnego dnia przymocowali trzecią z czterech mozaik przedstawiającą kolejnego męczennika bł. ks. Romana Sitko.

Ks. Roman Sitko urodził się 30 marca 1880 roku w Czarnej Sędziszowskiej. Idąc za głosem powołania wstąpił do Seminarium Duchownego w Tarnowie. Święcenia kapłańskie otrzymał 29 czerwca 1904 roku, z rąk księdza biskupa Leona Wałęgi. Przez trzy lata był kapelanem Biskupa Tarnowskiego i sprawował opiekę duchową nad studentami Małego Seminarium Duchowego w Tarnowie. Po tym czasie biskup Wałęga mianował go katechetą Gimnazjum w Mielcu, gdzie gorliwie pracował przez trzynaście lat, jako wychowawca młodzieży, przy tymże gimnazjum wybudował również Bursę. W dowód uznania za gorliwą pracę duszpasterską 31 października 1922 r. ks. R. Sitko został mianowany kanonikiem Kapituły Tarnowskiej, a w listopadzie został kanclerzem Kurii Diecezjalnej w Tarnowie.

Kolejny ordynariusz diecezji tarnowskiej bp F. Lisowski 25 września 1936 r. mianował ks. Sitkę rektorem Seminarium Duchownego w Tarnowie. Był szczerze oddanym, troskliwym opiekunem i wychowawcą. Kiedy w 1939 r. wybuchła II wojna światowa ks. Rektor Sitko, zatroskany o powołania kapłańskie, zorganizował studia teologiczne w Błoniu pod Tarnowem dla najmłodszych i najstarszych kleryków. 22 maja 1941 r. w uroczystość Wniebowstąpienia Pańskiego gestapo otoczyło kaplicę w Błoniu. Ks. Rektor Roman Sitko wraz z innymi księżmi i alumnami roku I zostali aresztowani. Wywiezieni do Tarnowa, byli przesłuchiwani, bici i poniewierani. Ks. Sitko przez cały czas usilnie starł się o zwolnienie kleryków biorąc całą odpowiedzialność na siebie. Powtarzał, że sam chce ponieść śmierć, byle kleryków wypuszczono na wolność. 27 sierpnia 1942 r. ksiądz Rektor Roman Sitko został wywieziony do obozu koncentracyjnego w Auschwitz-Birkenau, gdzie otrzymał numer obozowy 61908. 2 października 1942 r. ks. Sitko wycieńczony obozowym życiem i codzienną fizyczną pracą, idąc wraz z współwięźniami do pracy, upadł w błoto z wyczerpania. Bity przez oprawców niemieckich leżał na ziemi. SS-man nadepnął ciężkim, wojskowym butem na szyję księdza i na oczach współwięźniów tak długo naciskał nogą na jego gardło, aż ks. Roman przestał oddychać. Ks. Roman Sitko został wyniesiony na ołtarze w Warszawie 13 czerwca 1999 r. podczas pielgrzymki Jana Pawła II do Polski. Został beatyfikowany jako jeden ze 108 Męczenników, którzy oddali życie za wiarę w obozach śmierci. Wspomnienie liturgiczne 12 czerwca.

Błogosławiony księże Romanie, zapalony miłością Bożą i wielki czcicielu Matki Najświętszej. Szedłeś przez życie szerząc dobro, pokój i miłość. Cierpiałeś i umarłeś za wielką sprawę Kościoła. Wdeptany w ziemię, jak ziarno pszeniczne, przez niewiarę i nienawiść starty na proch w krematorium, przeszedłeś ogromne tortury ducha i ciała. Przez swoje udręki, cierpienia i męczeńską śmierć wysłużyłeś sobie chwałę nieba. Pokornie prosimy zwróć swój wzrok na nas, którzy zaliczamy się do Twoich czcicieli i polecamy się Twojemu wstawiennictwu u Boga. Pełni ufności uciekamy się do Ciebie i pokornie prosimy, abyś wybłagał nam u Pana Boga te łaski z którymi zwracamy się do Ciebie. Amen. Błogosławiony księże Romanie Sitko módl się za nami !!!