Wydarzenia

DSC 00198 maja 2022 roku w niedzielę podczas Mszy Św. o godz. 10:30 przeżywaliśmy w naszej parafii uroczystość Pierwszej Komunii Świętej. Tego dnia dzieci z klasy III po raz pierwszy przyjęły do swojego serca Pana Jezusa. Uroczystości te były poprzedzone Sakramentem Pokuty, do którego dzieci przystępowały z pokorą i wielką tremą dzień wcześniej.

Uroczystości rozpoczynały się przed wejściem do parafialnego kościoła, gdzie ksiądz proboszcz Marcin Płaneta przywitał i pobłogosławił dzieci, oraz zebranych gości. Następnie błogosławieństwa udzielili rodzice. Dzieci starały się pięknie i bardzo aktywnie uczestniczyć w całej Eucharystii. Moment, w którym przyjmowały pierwszy raz Komunię Świętą – poważne, skupione, był niezwykle wzruszający, a jednocześnie radosny.

Dzieci z uwagą wsłuchiwały się w kazanie, by chwilę później dostojnie kroczyć w orszaku z darami ołtarza. Po uroczystej Mszy Świętej, dzieci otrzymały pamiątkowy obrazek.

IMG 20220426 WA001324 kwietnia 2022 roku odbyła się pielgrzymka z naszej parafii i dekanatu do Łagiewnik na święto Miłosierdzia Bożego. Pomimo deszczowej pogody tysiące wiernych zgromadziło się wokół ołtarza polowego, aby Bogu dziękować za Jego Miłosierdzie. Hasłem tegorocznego święta były słowa „Miłosierdzie nadzieja dla świata”. Podczas głównej Eucharystii przewodniczył J E ks. Abp Marek Jędraszewski, metropolita krakowski.

grob2 2022

Liturgia Świętego Triduum Paschalnego stanowi jedną całość rozciągniętą na trzy dni. W tradycji Kościoła rzymskokatolickiego Triduum uobecnia trzy dni misterium Odkupienia.

Dzień pierwszy - pożegnalna uczta, czyli Ostatnia Wieczerza, oraz zapowiedź ofiary, dzień drugi - wydarzenia Wielkiego Piątku zakończone śmiercią Chrystusa na krzyżu, dzień trzeci - spoczynek w grobie i zmartwychwstanie. W istocie dla chrześcijan Triduum Paschalne trwa nieprzerwanie od Mszy Wieczerzy Pańskiej w wieczór wielkoczwartkowy, aż do Uroczystości Zmartwychwstania Pańskiego w Niedzielę Wielkanocną.

Zdjęcia Wielki Czwartek

Zdjęcia Wielki Piatek

Zdjęica Wielka Sobota - poświęcenie pokarmów

Zdjęicia - Wielka Sobota - Nabożeństwo

Zdjęcia - Niedziela Wielkanocna

palmaPrzypadająca w tym roku 10 kwietnia Niedziela Męki Pańskiej, nazywana Niedzielą Palmową, rozpoczęła Wielki Tydzień – czas bezpośredniego przygotowania do celebracji największych tajemnic naszej wiary – męki, śmierci i zmartwychwstania Jezusa. Wyjątkowość tej niedzieli jest widoczna zarówno w liturgii, jak i w towarzyszących jej zwyczajach i tradycjach.

Uroczystość liturgiczna, również w naszej parafii, rozpoczęła się od procesji z palmami, które zostały poświęcone przed kościołem. Udekorowane zgodnie z lokalnymi zwyczajami, barwne i radosne palmy są pamiątką uroczystego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, kiedy to witały go wiwatujące tłumy. Z kolei najbardziej charakterystycznym rysem Liturgii Słowa tej niedzieli jest śpiewany lub czytany opis Męki Pańskiej jako Ewangelii. Te dwa elementy Niedzieli Palmowej łączą w sobie z jednej strony radość i triumf, z drugiej zaś – powagę i cierpienie. W ten sposób Kościół podkreśla, że triumf Chrystusa i Jego ofiara są ze sobą nierozerwalnie związane.

IMG 20220408 WA0017Ojcze Niebieski, pozwól, że w dzisiejszych rozważaniach Drogi Krzyżowej Twojego Syna, będziemy ślady Jego męki odkrywać w męce Narodu Ukraińskiego, tak bardzo doświadczonego cierpieniem wojny. Pragniemy prosić Cię, Ojcze nasz, abyś spojrzał na ten Naród i wybawił go przez bolesną Mękę Chrystusa. Twój Syn cierpiał i umarł także za Ukrainę, więc ona też jest Twoją własnością nabytą Krwią Chrystusa. Obroń ją, prosimy, przed niezasłużonym cierpieniem, przed zakusami wroga, aby ją zniszczyć, udziel jej łaski pokoju, łaski powstania i zmartwychwstania z gruzów i z już poniesionych ofiar.