Okazją do wdzięczności Bogu przy końcu roku są najpierw duchowe dary płynące z sakramentów.
Pierwszym z nich jest Chrzest, dający niezwykłą godność Bożego Dziecka. W naszej wspólnocie szatę łaski otrzymało przez chrzest 14 dzieci urodzonych w 2013 roku.
Niezwykłym darem, jaki Bóg przygotował dla człowieka jest Eucharystia. To właśnie Eucharystia, czyli najpierw Msza Św. niedzielna – ofiara składana wraz z Chrystusem Bogu Ojcu, jest publicznym wyznaniem naszej wiary. Takie wyznanie składało w naszej parafii w Dzień Pański, jak wynika z październikowych statystyk, 546 wiernych. Czy w tej liczbie znalazłeś (znalazłaś) się i Ty?
Eucharystia to również pokarm, do spożycia którego zaprasza nas sam Jezus. W minionym roku rozdano około 20 000 Komunii Świętych. Statystyczny parafianin przystąpił średnio 17 razy do stołu Eucharystii. Czy tę „średnią” powiększasz, czy raczej zmniejszasz...?
Jest wiele okazji, które koniecznie powinniśmy przeżywać przy stole eucharystycznym. To rocznice śmierci rodziców, współmałżonków, bliskich, rocznice ślubu, urodzin, dzień imienin i wiele innych.
W mijającym roku swoje pierwsze spotkanie z Jezusem w Komunii Św. przeżyło 18 dzieci. Pozostaje ufać, że to pierwsze spotkanie stało się początkiem bliskiej przyjaźni z Panem Jezusem, która wyrażać się będzie przez systematyczne przystępowanie do Komunii Św. w pierwsze piątki miesiąca i podczas niedzielnych Mszy św.
Przykładem niech będą chorzy, którzy systematycznie w pierwsze piątki przystępują do Komunii św. w swoich domach. Obecnie korzysta w tej formie z sakramentu Eucharystii 13 chorych.
Pan Bóg przygotował dla nas łaski swojego miłosierdzia w sakramencie pokuty. Z tego daru wielu korzystało systematycznie, zwłaszcza przy okazji Pierwszych piątków. Czy i Ty starałeś (starałaś) się czerpać ze źródeł sakramentu miłosierdzia, by odbudować w sobie duchowe piękno dziecka Bożego i lepiej żyć?
Łaska sakramentu Eucharystii i Pokuty pomaga wzrastać w wierze, a jej dopełnieniem jest Sakrament Bierzmowania, który prowadzi do świadomego i dojrzałego życia w wierze. Sakrament ten przyjęło 20 uczniów III klasy gimnazjum.
Swojej łaski Pan Bóg udzielał również w naszej wspólnocie poprzez sakrament małżeństwa, który przyjęło 7 par młodych. Są one nadzieją, że skarb wiary zostanie przekazany następnym pokoleniom.
Bóg przygotował również dla każdego z nas dom, trwały i szczęśliwy, związany z naszym ostatecznym przeznaczeniem. W tym roku bramy wieczności przekroczyło 11 naszych parafian. Pięknym świadectwem wiary w życie wieczne i w tajemnicę świętych obcowania jest nie tylko dbałość o groby najbliższych, ale także, mocno zakorzenione w naszej wspólnocie parafialnej, duchowe dary dla zmarłych: modlitwa, wypominki, Msze św. ofiarowane z prośbą o szczęśliwą wieczność dla nich.
Mijający rok pozostawił również pewne ślady materialne.
*W kancelarii parafialnej wykonano dodatkową szafę, która stanowi równocześnie zabudowę kanału grzewczego prowadzącego z kotłowni do kościoła.
*Zakupiono przenośny (do założenia na ramię) zestaw nagłaśniający na pogrzeby (ufundowany z ofiar składanych przy wypominkach).
*Szaty liturgiczne uzupełniono o 2 ornaty (zielony i fioletowy) oraz kapę maryjną.
*Naczynia liturgiczne uzupełniono o komplet do udzielania chrztu oraz patenę komunijną.
*Wykonano konstrukcje ołtarzy na Boże Ciało.
*Wykonano nowe gabloty do przedsionka kościoła.
*Odrestaurowano figurę procesyjną Matki Bożej Niepokalanej.
*Dla potrzeb prac ogrodowych zakupiono nożyce elektryczne do przycinania krzewów.
*Wykonano podbitki przy dachu plebanii od strony północnej i południowej oraz podbitki przy dachu zakrystii od strony południowej.
*Wybudowano zadaszenie nad wejściem do plebanii i łazienki parafialnej (sfinansowane z ofiar składanych podczas wizyty duszpasterskiej)
*Poszerzono chodnik procesyjny przy plebanii po stronie wschodniej.
Koniec roku, to okazja do wyrażenia wdzięczności wobec wszystkich, którzy czynnie uczestniczą w życiu parafii. Oprócz ofiar pieniężnych, składanych podczas Mszy św. niedzielnych, wiele osób świeckich systematycznie ofiaruje swój czas i wysiłek dla wspólnoty parafialnej.
Pragnę wyrazić serdeczną wdzięczność, za ten dar osobistego zaangażowania.
Słowa podziękowania kieruję do wszystkich grup działających w parafii: służby liturgicznej – ministrantów i lektorów oraz Pana Kościelnego i Pani Organistki, a także szafarzy Komunii św. i osób noszących feretrony na procesjach, Dziewczęcej Służby Maryjnej, Kolędników Misyjnych, Młodzieżowej Grupy Apostolskiej, Straży Honorowej NSPJ, Rycerstwa Niepokalanej, Apostolatu Maryjnego, Róż Różańcowych, Chóru, Rady Parafialnej, wszystkich osób prowadzących śpiewy, czuwania i adoracje.
Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich troszczących się o porządek i estetykę naszej świątyni i jej otoczenia, począwszy od systematycznego organizowania kolejki do sprzątania, poprzez cotygodniowe prace porządkowe, koszenie trawników, przygotowanie Grobu Pańskiego, Ciemnicy, ołtarzy na Boże Ciało, szopek bożonarodzeniowych i choinek.
Słowa podziękowania kieruję do osób, które dbają o czystość strojów liturgicznych, bielizny ołtarzowej i obrusów, o kwiaty i dekoracje w kościele i przy grocie Matki Bożej.
Słowa wdzięczności pragnę wyrazić wobec osób podejmujących systematyczną troskę o rozprowadzanie czasopism religijnych, aktualizowanie tablicy ewangelizacji wizualnej przy kościele, ogród przykościelny, transport żywności unijnej i organizowanie pomocy dla potrzebujących rodzin w ramach Caritas, prowadzenie parafialnej strony internetowej, czy kuchnię na plebanii.
Słowa wdzięczności kieruję do wszystkich osób, które pomagały w pracach przy budowie zadaszenia przy plebanii i innych pracach remontowych oraz do angażujących się w przygotowanie wydarzeń okolicznościowych, takich jak piknik parafialny, dzień Seniora czy wreszcie pokaz sztucznych ogni po Pasterce.
Za otwartość i życzliwość, za to, że zawsze można na Was liczyć, Bóg zapłać!