Archiwum - wydarzenia 2013

3 Maja - akademia patriotyczno-religijna

Uroczystość Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski, jest okazją do wyrażenia wdzięczności Maryi za Jej wielowiekową obecność w naszym narodzie i opiekę nad nim. Jest także okazją do refleksji nad znaczeniem i wartością w obecnych czasach słowa Ojczyzna i Patriotyzm.
    Do takich uczuć i przemyśleń zaprosili mieszkańców naszej wspólnoty parafialnej nauczyciele i uczniowie Szkoły Podstawowej w Świebodzinie, prezentując na scenie „dolnego kościoła” akademię religijno-patriotyczną.

Uczniowie nie tylko przypomnieli wydarzenia historyczne, związane z uchwaleniem Konstytucji 3 Maja i Uroczystością NMP Królowej Polski, ale także słowami poezji i piosenki pobudzali do przemyśleń, które dość trafnie wyraził narrator: „3 Maja to dla niektórych młodych ludzi jedna z nic nie znaczących dat. Dziś, żyjąc w tak szybkim tempie, negujemy wszelkie wartości, odrzucamy cześć dla przeszłości, jesteśmy nowocześni i żyjemy chwilą obecną. Interesuje nas przede wszystkim nasza teraźniejszość. Buntujemy się przeciw górnolotnym słowom, rocznicom, apelom, uroczystościom. Ale gdzieś głęboko na samym dnie serca tkwi przekonanie, że naród, który nie zna swojej przeszłości, nie może budować przyszłości. Czy można żyć w kraju, który jest nam obojętny? (...) Co dzisiaj możemy w to podwójne święto powiedzieć my – młodzi, którzy dopiero w przyszłości rozpoczniemy swoje dojrzałe życie? Powiemy: Matko nasza i Królowo naszej Ojczyzny, prosimy, weź nas oraz nasz kraj pod swoją nieustanną opiekę. Upraszaj wszelkie niezbędne łaski. Prowadź takimi ścieżkami, abyśmy odnaleźli w obecnej rzeczywistości sens słów: Bóg, Honor, Ojczyzna, Patriotyzm, Społeczeństwo”.
    Wśród tych, którzy nie wystraszyli się burzy i przybyli na uroczystość znaleźli się także przedstawiciele władz samorządowych w osobach radnych: P. Mariana Truchana i P. Wiesława Małopolskiego.
Słowa podziękowania za inicjatywę i trud przygotowania uroczystości należą się P. Renacie Mroczek, P. Monice Seremet i P. Januszowi Skoreckiemu oraz wszystkim uczniom biorącym udział w akademii.