Archiwum - wydarzenia 2013

Wielka Sobota czas święcenia pokarmów

Zgodnie z tradycją Świąt Wielkanocnych w Wielką Sobotę w kościołach odbywa się uroczyste poświęcenie pokarmów. Do pięknie przystrojonych koszyczków wkładamy m.in. chleb, jajka, kiełbasę, sól czy chrzan. Wszystko ma swoją symbolikę, o której  powinniśmy pamiętać.

Najważniejszym elementem wielkanocnego koszyka jest jajko - znak nowego życia. W tym szczególnym świątecznym okresie przypomina nam o zwycięstwie życia nad śmiercią. Najbardziej znamiennym symbolem Wielkanocy jest baranek uosabiający zwycięstwo Chrystusa, który jako baranek ofiarny oddał swoje życie za ludzi, by następnie zmartwychwstać i odnieść zwycięstwo nad grzechem, złem i śmiercią.

W wielkanocnym koszyczku nie może też zabraknąć soli oraz chleba. Sól ma działanie oczyszczające i konserwujące, przypomina też o stwierdzeniu, że to chrześcijanie są solą ziemi. Z kolei chleb święcimy na pamiątkę ciała Jezusa Chrystusa, którym karmi nas do dziś w Eucharystii.

Ponadto w koszyczku powinny się znaleźć ocet, masło, chrzan i wędliny. To wszystko upiększone gałązkami bukszpanu, które przypominają o wiośnie, kiedy przyroda budzi się do życia.

W naszym kościele święcenie pokarmów odbywać się będzie od godziny 9:00 do 12:00 co godzinę.

Zobacz zdjęcia.