Archiwum - wydarzenia 2013

Niedziela Palmowa

Niedziela Palmowa, nazywana też Niedzielą Męki Pańskiej, rozpoczyna czas bezpośredniego przygotowania do Wielkanocy. W swej wymowie łączy radość z tryumfalnego wjazdu Jezusa do Jerozolimy, któremu towarzyszył entuzjazm tłumów, z zapowiedzią Męki i Ukrzyżowania Chrystusa.

Pamiątką uroczystego wjazdu Pana Jezusa do Jerozolimy są gałązki palmowe i palmy, które przynosimy tego dnia do kościoła. Uroczysta Msza św. z poświęceniem palm odbyła się w naszej parafii o godzinie 10.30. Zimowa, mroźna pogoda nie pozwoliła wprawdzie na urządzenie procesji na zewnątrz kościoła, ale nie przeszkodziła wielu rodzinom w przygotowaniu pięknych palm. Podczas liturgii eucharystycznej opis Męki Pańskiej śpiewali: Adrian Starostka, Filip Wiejacki i Kamil Chrobak. Ubogaceniem celebry był również śpiew chóru parafialnego.

Po Mszy św. odbył się doroczny konkurs palm. W tym roku były one oceniane ze względu na wysokość. W konkursie wzięła udział wyjątkowo duża grupa rodzin, które przygotowały palmy imponujące nie tylko wysokością, ale również estetyczną dekoracją. Zwycięzcy otrzymali nagrody ufundowane przez księdza proboszcza W. Srokę.

Najwyższe palmy wykonali:

I miejsce: państwo Michałkowie
II miejsce: państwo Kamińscy
III miejsce: państwo Budzikowie
IV miejsce: państwo Maniawscy
V miejsce: państwo Brodowie
VI miejsce: państwo Rzepkowie
VII miejsce: państwo Zelkowie
VIII miejsce: państwo Noskowie

Na uznanie zasłużyło też wiele małych, zrobionych własnoręcznie palm, których z roku na rok przybywa. Ich wykonawcy również zostali nagrodzeni słodkimi upominkami.