Archiwum - wydarzenia 2013

Poświęcenie wieńców żniwnych

15 sierpnia czcimy Maryję jako Matkę Boską Zielną. W duchu wdzięczności przynosimy wiązanki zbiorów i składamy u stóp Tej, którą przed kilkoma miesiącami prosiliśmy jako Matkę Siewną o błogosławieństwo, by wzrosło zasiane ziarno i wydało hojny plon. Mamy za co dziękować, bo przecież nawałnice i groźne gradowe burze, o których niejednokrotnie słyszeliśmy w mediach, nas szczęśliwie nie dotknęły.
    Bardzo potrzeba zachowania świadomości, że nie wszystko zależy od nas, od naszego sprytu i zaradności, że obfitość plonów i chleba na stole zależy także od Bożego błogosławieństwa.
    Wdzięczni Bogu i Matce Najświętszej przynosimy także wieńce żniwne, które są symbolem naszego życiowego trudu, szczególnie związanego z pracą na roli; trudu, który w Uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny wraz z darami chleba i wina składamy na ołtarzu. Wiązanki kwiatów, ziół i owoców oraz wieńce żniwne przypominają nam, że trud ten ma sens, bo dzięki niemu uczymy się poświęcenia, wyrzeczenia, ofiary, cierpienia i w ten sposób zbliżamy się do Jezusa, który też pracował, trudził się i cierpiał. Ten trud ma sens, bo on sprawia, że jesteśmy innym potrzebni.
    Wieniec w kształcie kosza przygotowany został w pracowni P. Bogusławy Marczyk a wieniec z symboliką Roku Wiary wykonany został w pracowni P. Marii Kamińskiej.
    Dziękuję wszystkim, którzy trudzili się przy ich powstawaniu.
ks. Proboszcz