Archiwum - wydarzenia 2014

Uroczystość Bożego Ciała

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej, obchodzona w tym roku 19 czerwca, zgromadziła całą wspólnotę parafialną. Po Mszy św. odprawionej przez ks. Wojciecha Srokę udaliśmy się w procesji do czterech ołtarzy. Ich tematyka oraz czytania z Ewangelii, związane z tajemnicą Eucharystii, uświadamiały istotę tego święta wyjątkowo uroczyście obchodzonego przez Kościół.

W tym roku, podobnie jak w poprzednich latach, trasa procesji wiodła drogą w stronę szkoły. Kolejne ołtarze przygotowali parafianie: pierwszy (przy grocie Matki Bożej) – mieszkańcy Radlnej Kolonii I i II; drugi (w parku przykościelnym) – pozostali mieszkańcy Radlnej; trzeci (przy pomniku przyrody –starym dębie) – mieszkańcy Świebodzina Dołu; czwarty (przy budynku szkoły) – mieszkańcy Świebodzina Góry.

Udział w procesji Bożego Ciała to przede wszystkim forma modlitwy dziękczynnej i uwielbienia za obecność Chrystusa pod postaciami Chleba i Wina, ale także zaproszenie, aby Chrystus błogosławił naszym domostwom i nam samym. Święto to należy do najstarszych w Kościele. Zostało ustanowione na początku XIV wieku, ale obchodzono je już wcześniej w diecezjach na terenie Belgii i Niemiec. W Polsce uroczystość tę wprowadził jako pierwszy biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Sto lat później na synodzie w Gnieźnie ustanowiono jej obchodzenie w całej Polsce.

Zobacz zdjęcia!