Archiwum - wydarzenia 2015

NAWIEDZENIE OBRAZU PANA JEZUSA MIŁOSIERNEGO

„JEGO MIŁOSIERDZIE  Z POKOLENIA NA POKOLENIE”

NAWIEDZENIE OBRAZU
PANA JEZUSA MIŁOSIERNEGO

oraz relikwii
Św. Faustyny i Św. Jana Pawła II

28 - 29 maja 2015 r.

„Spojrzenie moje z tego obrazu jest takie jako spojrzenie z krzyża”.
Św. s. M. Faustyna Kowalska, „Dzienniczek”

Nawiedzenie obrazu Pana Jezusa Miłosiernego w naszej parafii rozpoczęło się 28 maja 2015 roku modlitewnym oczekiwaniem. Zgromadziło ono całą wspólnotę parafialną, która przybyła na powitanie cudownego wizerunku Jezusa Miłosiernego oraz relikwii Apostołów Bożego Miłosierdzia – św. Siostry Faustyny i św. Jana Pawła II. Odzwierciedleniem naszej radości było słońce, które po wielu dniach niepogody wreszcie wyjrzało zza chmur i uczyniło uroczystość jeszcze piękniejszą.
    Aby nawiedzenie naszej parafii przez Jezusa Miłosiernego w cudownym obrazie mogło wydać dobre owoce, przez kilka miesięcy przygotowywaliśmy się duchowo do tego wydarzenia. Jednym z elementów przygotowania było rozważanie w niedzielnych kazaniach tajemnicy Bożego miłosierdzia. Ks. Wojciech Sroka mówił w nich m.in., w jaki sposób miłosierdzie Boże ukazywane jest na kartach Pisma Świętego i w oficjalnym nauczaniu Kościoła, a także przedstawiał różne formy kultu Bożego miłosierdzia, ukazując ich teologiczne znaczenie i duchową głębię.
     Bezpośredniemu przygotowaniu do przeżycia spotkania z Jezusem Miłosiernym służyły rekolekcje parafialne, które poprowadził ks. Józef Szczęśniak, proboszcz z Gruszowa Wielkiego. Odbyły się one w dniach 24-26 maja 2015 r. Kaznodzieja podkreślał przede wszystkim nieskończoność miłosierdzia Boga, który św. siostrę Faustynę wybrał sobie za narzędzie przekazywania Jego woli zbawienia wszystkich dusz. Uświadamiał nam, że jedyny istotny wymiar nawiedzenia to wymiar duchowy, to prawdziwe, wewnętrzne otwarcie się na działanie Boga; to oddanie Mu całego życia we wszystkich jego aspektach. Gorąco prosił, abyśmy w rodzinach modlili się za tych naszych bliskich, którzy żyją z dala od Boga, wypraszając im słowami Koronki do Miłosierdzia Bożego dar powrotu do jedności z Bogiem. Proponował również, byśmy wielkoduszną modlitwą objęli swoich wrogów, a w ten sposób oczyścili własne wnętrze i sami stawali się narzędziami Bożego miłosierdzia.
     Dopełnieniem przygotowania duchowego do nawiedzenia była również troska o taki kształt liturgii towarzyszącej uroczystości, aby jak najlepiej służyła ona modlitwie i skupieniu. Uczyliśmy się więc śpiewu nowych pieśni poświęconych miłosierdziu Bożemu, a chór parafialny przygotowywał oprawę muzyczną na te szczególne dni.

Zewnętrznym wyrazem duchowych przeżyć i naszej wiary było również przygotowanie kościoła, jego otoczenia oraz naszych domów na spotkanie z Panem Jezusem Miłosiernym. Darem całej wspólnoty stały się dwa nowe witraże zamontowane w naszej świątyni. Przedstawiają one św. Faustynę oraz św. Jana Pawła II i z pewnością będą pamiątką tego niezwykłego wydarzenia nie tylko dla nas, ale i dla kolejnych pokoleń. Dla wielu rodzin czas nawiedzenia stał się też okazją do umieszczenia w swoich domach obrazu Jezusa Miłosiernego i zapoczątkowania kultu tego wizerunku.

Mszy św. odprawionej na rozpoczęcie peregrynacji przewodniczył ks. bp Władysław Bobowski; wraz z  nim celebrowało ją wielu kapłanów przybyłych z naszego dekanatu. Powitał ich proboszcz – ks. Wojciech Sroka. W kazaniu ks. bp Władysław Bobowski podkreślił rolę miłosierdzia Bożego szczególnie w dzisiejszych czasach. Człowiek współczesny często odrzuca miłość Boga i wchodzi na drogę nienawiści. Jesteśmy świadkami odchodzenia Europy od Chrystusa, dlatego tym bardziej powinniśmy błagać o miłosierdzie Boże. Kończąc swoje słowo, Ksiądz Biskup modlił się, abyśmy wszyscy jak najgłębiej zanurzyli się w miłosierdziu Bożym i zachwycili jego pięknem, byśmy umieli okazywać je tym, których będziemy spotykać na drogach swego życia. Na zakończenie liturgii powitania wierni ustawili się w długiej kolejce, aby ze czcią ucałować relikwie św. Faustyny i św. Jana Pawła II.

Ważnym wydarzeniem w czasie nawiedzenia była Msza św. o powołania do kapłaństwa i życia konsekrowanego, celebrowana przez księży, którzy pracowali w naszej parafii. Miała ona szczególne znaczenie dla naszej wspólnoty, która jeszcze nie doczekała się powołań kapłańskich.

Mieszkańcy parafii w Świebodzinie z ogromną pobożnością czuwali przed obrazem Pana Jezusa Miłosiernego przez całą noc, przedstawiając Bogu wszystkie sprawy zarówno osobiste, jak i wspólnotowe.
    W drugim dniu nawiedzenia zgromadzili się na Mszę św. przed obrazem Jezusa Miłosiernego między innymi chorzy i starsi.  Niektórzy z nich przez kilka lat nie opuszczali domu, dlatego obecność w kościele, modlitwa przed obrazem Jezusa Miłosiernego oraz ucałowanie relikwii Św. Faustyny i Św. Jana Pawła II było dla nich niezwykle wzruszającym przeżyciem.

Akt zawierzenia całej parafii Bożemu Miłosierdziu zakończył nasze spotkanie z Jezusem Miłosiernym. Jesteśmy jednak przekonani, że Bóg Miłosierny pozostanie w naszych sercach, domach, rodzinach i w naszej wspólnocie parafialnej.

PROGRAM NAWIEDZENIA

Czwartek – 28. 05. 2015r.

16.30 - Modlitewne oczekiwanie
17.00 - Powitanie Obrazu Jezusa Miłosiernego i Relikwii Świętych
- Msza św. pod przewodnictwem Bpa Władysława Bobowskiego

- Modlitwa indywidualna w ciszy