Archiwum - wydarzenia 2016

Boże Ciało

DSC 0718Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Pańskiej w tym roku obchodziliśmy 26 maja. Celebrację liturgiczną rozpoczęliśmy o godz. 9.00 Mszą św., której przewodniczył ks. Wojciech Sroka. Następnie, zgodnie z wielowiekową tradycją, udaliśmy się z procesją liturgiczną do czterech ołtarzy. Droga procesji wiodła, podobnie jak w poprzednich latach, w stronę szkoły, następnie przez jej podwórko, by z powrotem doprowadzić nas do kościoła.

W tym roku tematyka ołtarzy nawiązywała do przeżywanego Roku Miłosierdzia oraz do Jubileuszu 1050-lecia chrztu Polski. Co ciekawe, na okolicznościowych banerach pojawiły się motywy z wystroju naszego kościoła, np. chrzcielnica, paschał, emblemat z wyobrażeniem symbolu Ducha Świętego czy witraż Chrystusa Zmartwychwstałego. Poszczególne ołtarze przygotowywali mieszkańcy Radlnej Kolonii I i II, pozostali mieszkańcy Radlnej, mieszkańcy Świebodzina Dołu i Świebodzina Góry.

Liczny udział parafian w uroczystości Bożego Ciała jest nie tylko świadectwem żywotności tradycji, ale przede wszystkim wyrazem żywej wiary w obecność Chrystusa pod postaciami chleba i wina. Taka jest bowiem najgłębsza treść tego święta – dziękczynienie i radość z powodu bliskości Chrystusa oraz prośba o błogosławieństwo dla nas, naszych domostw, naszej parafii.

Święto to należy do najstarszych w Kościele. Zostało ustanowione na początku XIV wieku, wcześniej obchodzono je w diecezjach na terenie Belgii i Niemiec. W Polsce uroczystość tę wprowadził jako pierwszy biskup Nankier w 1320 r. w diecezji krakowskiej. Sto lat później na synodzie w Gnieźnie ustanowiono jej świętowanie w całej Polsce. (MR)

Zobacz zdjęcia!