Archiwum - wydarzenia 2016

Straż Honorowa NSPJ u Bramy Miłosierdzia

dsc00637Miejscem spotkania tegorocznej Diecezjalnej Pielgrzymki Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa, przeżywanej 23 września 2016 r. pod hasłem „Najświętsze Serce Jezusa źródłem Bożego Miłosierdzia”, była Katedra w Tarnowie.
U stóp Matki Bożej Bolesnej zgromadziło się ponad pięciuset czcicieli Serca Jezusowego wraz z opiekunami duchowymi i pocztami sztandarowymi z 30 parafii diecezji tarnowskiej, w tym także z naszej parafii. Była to najliczniejsza pielgrzymka diecezjalna z dotychczasowych pielgrzymek Arcybractwa Straży Honorowej.
Z racji trwającego „Roku Miłosierdzia” uroczystość rozpoczęła się uroczystym przejściem przez Bramę Miłosierdzia.
Na początku, w Katedrze, słowo wstępne wygłosił ks. prałat Adam Nita, kustosz Bazyliki Katedralnej, po czym wszyscy zebrani odmówili jubileuszową modlitwę Roku Miłosierdzia. Później rozpoczęła się adoracja Najświętszego Sakramentu, prowadzona przez Straż Honorową z Bazyliki Katedralnej.
Centralną częścią spotkania była Msza Święta, której przewodniczył Bp Stanisław Salaterski. W homilii Ks. Biskup Wyjaśniał m.in. na czym polega działalność członków Straży Honorowej w czynach miłosierdzia, na wzór Serca Jezusowego. Podał cztery zasadnicze wskazówki:
- otwierać serce na miłość Serca Jezusowego bez żadnych ograniczeń;
- sumiennie wykonywać obowiązki swego stanu, tak kapłańskiego i zakonnego, jak też rodzinnego i zawodowego;
- być miłosiernym wobec drugiego człowieka, zwłaszcza potrzebującego, samotnego, opuszczonego i chorego;
- szerzyć kult Serca Jezusowego słowami zachęty, czynami miłosierdzia, modlitwą i pokutą.
Na zakończenie Mszy św. miał miejsce obrzęd przyjęcia 20. nowych członków do Arcybractwa, po czym Kustosz Bazyliki zaprosił wszystkich na poczęstunek do auli Jana Pawła II.
Kolejnym punktem uroczystości była Droga Krzyżowa w plenerze, którą poprowadzili przedstawiciele Straży Honorowej z Bazyliki Katedralnej.
Podążając ulicami Tarnowa za krzyżem, niesionym przez przedstawicieli poszczególnych parafii, przy każdej stacji rozważaliśmy nieskończone miłosierdzie Jezusa, objawione w czasie męki krzyżowej. Dziękowaliśmy Jezusowi za Jego miłość i błagaliśmy o miłosierdzie dla grzeszników. Polecaliśmy również siebie, abyśmy byli miłosierni wobec drugich i zawsze, nawet w największych trudach życia,  podążali za krzyżem, ufając Miłosierdziu Bożemu.
Spotkanie zakończyło się odśpiewaniem Apelu Jasnogórskiego oraz błogosławieństwem udzielonym przez Ks. Biskupa i obrzędem rozesłania.
Zachęcam młodych ludzi do wstępowania w szeregi Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa. Stać na straży przy Sercu Jezusowym, to wielki zaszczyt. Serce Jezusa, które jest źródłem miłosierdzia, nigdy nie zawiedzie i jest wierne w swoich obietnicach.

Animatorka Straży Honorowej
Maria Kara