Wydarzenia 2017-Archiwum

Niedziela Palmowa

DSC 0045Przypadająca w tym roku 14 kwietnia Niedziela Palmowa zbiegła się w naszej parafii z rozpoczęciem rekolekcji wielkopostnych. Dlatego właśnie liturgii tej szczególnej niedzieli przewodniczył ks. Paweł Staniaszek, misjonarz pracujący na Ukrainie, głoszący nauki rekolekcyjne w naszej wspólnocie. Msza św. o godzinie 10.30 została poprzedzona procesją z palmami, które są pamiątką hołdu złożonego Jezusowi podczas Jego uroczystego wjazdu do Jerozolimy.

Niedziela Męki Pańskiej, nazywana w tradycji właśnie Niedzielą Palmową, łączy w sobie z jednej strony radość z triumfu Jezusa, którego jerozolimski lud entuzjastycznie witał jako Mesjasza, z zapowiedzią Jego męki, która dokona się za kilka zaledwie dni. Stąd też uroczysty śpiew Męki Pańskiej zamiast czytania Ewangelii podczas Eucharystii. W naszej parafii opis Męki Pańskiej śpiewali: Magdalena Kajmowicz, Mariusz Golec i Kamil Chrobak. Do upiększenia liturgii mszalnej przyczynił się również chór parafialny, który przygotował wielkopostne pieśni.

Po Mszy św. został rozstrzygnięty konkurs na najwyższą palmę, który wszedł już na stałe do tradycji naszej parafii. Najwyższą palmę w tym roku wykonała rodzina Krystyny i Piotra Michałków, pobijając wszystkie dotychczasowe rekordy wysokości. Również inne palmy, choć niższe, zostały wykonane bardzo starannie i wzbudzały uznanie. Oto wyniki konkursu palm:

I miejsce – rodzina Krystyny i Piotra Michałków
II miejsce – rodzina Katarzyny i Rafała Brodów
III miejsce – rodzina Agnieszki i Pawła Klimków

Symbolicznie nagrodzone zostały również wszystkie dzieci, które przyniosły własnoręcznie zrobione palmy.

Gratulujemy zwłaszcza wykonawcom najwyższych palm, których przygotowanie wymagało wielotygodniowej pracy. Słowa uznania należą się jednak wszystkim, którzy przyczyniają się do zachowania pięknych dawnych tradycji religijnych związanych z obchodami Wielkanocy. (mr)

Zdjęcia można zobaczyć klikając: TU