Wydarzenia 2017-Archiwum

Triduum paschalne

DSC 0286Triduum Paschalne Męki i Zmartwychwstania Pańskiego – trzy święte dni, w czasie których rozpamiętujemy i uobecniamy zbawcze wydarzenia, to najważniejsze dni w całym roku liturgicznym. Ich celebrację rozpoczęliśmy Mszą Wieczerzy Pańskiej w Wielki Czwartek. Podczas tej Mszy św. wspominaliśmy ustanowienie Eucharystii i sakramentu kapłaństwa. Poprzez liturgię uczestniczyliśmy w Ostatniej Wieczerzy, w czasie której Jezus przemienił chleb i wino w swoje Ciało i Krew i pozostawił je nam jako pokarm na życie wieczne. Po zakończeniu Eucharystii Ciało Chrystusa zostało przeniesione do tzw. ciemnicy, gdzie czuwaliśmy na adoracji Najświętszego Sakramentu.

W tym szczególnym dniu przedstawiciele parafian w imieniu całej wspólnoty zwrócili się do ks. proboszcza Marcina Płanety z podziękowaniem za jego ofiarną posługę kapłańską i życzeniami wszelkich łask Bożych w dalszej pracy.

W Wielki Piątek liturgia koncentrowała się na uobecnianiu Męki Pańskiej. Jej opis z Ewangelii według św. Jana śpiewali młodzi kantorzy: Magdalena Kajmowicz, Mariusz Golec i Kamil Chrobak. Następnie oddaliśmy cześć Krzyżowi Świętemu w adoracji, a po przyjęciu Komunii św. oraz przeniesieniu Najświętszego Sakramentu do Grobu Pańskiego, trwaliśmy na modlitwie, której przewodniczyły poszczególne grupy. O godzinie 22.00 odprawiona została Droga krzyżowa prowadzona przez nauczycieli z naszej parafii.

Wielka Sobota to czas ciszy i oczekiwania. Przez cały dzień przy Grobie Pańskim, w naszej parafii urządzonym w dolnym kościele, trwa adoracja modlitewna. Zgodnie z tradycją odbywało się również poświęcenie pokarmów na stół wielkanocny. W tym dniu, podobnie jak w Wielki Piątek, nie sprawuje się Mszy Świętej. Wieczorna Liturgia Wigilii Paschalnej jest już początkiem celebracji Niedzieli Zmartwychwstania Pańskiego, która rozpoczyna się właśnie w sobotę po zachodzie słońca. Jej dopełnieniem będzie procesja rezurekcyjna w niedzielny poranek.

Wielka Niedziela - zdjęcia

Liturgia Wielkiej Soboty - zdjęcia

Wielka Sobota - święcenie pokarmów - zdjęcia

Wielka Sobota - święcenie pokarmów - materiał Tarnowska TV

Liturgia Wielkiego Piątku - zdjęcia

Liturgia Wielkiego Czwartku - zdjęcia