Wydarzenia 2017-Archiwum

Parafialna wycieczka do Sandomierza.

Sandomierz 008Sandomierz to jedno z najstarszych, najpiękniejszych i najważniejszych historycznie miast Polski. Początki osadnictwa na tym terenie i w jego regionie sięgają najdawniejszych czasów. Świadczą o tym dokonywane w obrębie miasta i okolic liczne odkrycia archeologiczne. Ślady pierwszej obecności człowieka na tym obszarze pochodzą z młodszej epoki kamiennej - neolitu (5200 p.n.e. - 1700 p.n.e.). Usytuowane jest na lessowych wzgórzach. Zachowało się tu ponad 120 zabytków architektury z różnych epok. Do najwyższej klasy zaliczane są: średniowieczny układ urbanistyczny miasta oraz jeden z najstarszych obiektów ceglanych na terenie Polski - kościół św. Jakuba. Sandomierz jest ściśle związany z wydarzeniami historycznymi Polski.

Tu przebywali królowie, książęta i wiele innych ważnych osobistości, pozostawiając po sobie liczne pamiątki. Najważniejszym gościem we współczesnych czasach był Papież Jan Paweł II, który odwiedził miasto 12 czerwca 1999 roku.

Jedną z atrakcji przyrodniczych naszego miasta są Góry Pieprzowe, zaliczane do najstarszych gór w Europie. Można tu spotkać okazy flory stepowej oraz unikatowe naturalne rosarium, utworzone z kilkunastu gatunków dzikiej róży. Najczęściej odwiedzany przez turystów jest Wąwóz Królowej Jadwigi, ciągnący się na odcinku pół kilometra.

31. 08. 2019 r. z naszej wspólnoty parafialnej rano o godz. 6: 00, zaraz po Mszy Św. wyruszyła wycieczka do Sandomierza. Na miejsce dojechaliśmy o godz. 8: 30 i rozpoczeliśmy zwiedzanie Sandomierza spacerując przez Wąwóz Królowej Jadwigi. Odwiedziliśmy również świątynie w Sandomierzu; Bazylike Katedralna, Kościół św. Jakuba, Kościół św. Pawła, kościół św. Michała, kościół św. Józefa. Następnie udaliśmy się do podziemnej trasy turystycznej pod zabudowaniami miasta. Podziwialiśmy także piękne kamienice mieszczańskie znajdujące się na Małym i Wielkim Rynku. Po krótkiej przerwie na posiłek pojechaliśmy do miejscowości Ujazd gdzie znajduje się rezydencja pałacowa, zamek, Krzyżtopór wybudowany przez wojewodę sandomierskiego Krzysztofa Ossolińskiego (ur. 1587-zm. 1645). Po zwiedzaniu zamku udaliśmy się w droge powrotną do Świebodzina.

 

Zobacz zdjęcia