Wydarzenia 2017-Archiwum

Pielgrzymka do Tylicza, Powroźnika i Muszyny

Muszyna 007Dnia 19 października 2019 r. chór i schola parafialna podczas jednodniowej pielgrzymki odwiedzili trzy parafie z różnymi atrakcjami.

W parafii Tylicz w Sanktuarium Matki Bożej Tylickiej o godz. 9: 00 uczestniczyliśmy w Mszy Św. Wszyscy mogliśmy też podziwiać dróżki różańcowe, które prowadzą na Golgotę. Pod krzyżem na Golgocie, wspólnie modliliśmy się o powołania do kapłaństwa i zakonu z naszej parafii. Z wysokości Goloty podziwialiśmy piekne widoki tutejszej przyrody. Niesamowite wrażenie robi także kościół pw. Św Piotra i Pawła z 1612 r. Wewnątrz rokokowy ołtarz z obrazem Matki Boskiej z Dzieciątkiem z XVI wieku, barokowa chrzcielnica i osiemnastowieczne, klasycystyczne organy.   

Muszyna 022Natomiast w Powroźniku dzięki panu przewodnikowi poznaliśmy historię Cerkwi parafialnej greckokatolickiej pw. św. Jakuba Młodszego (obecnie kościół parafialny rzymskokatolicki,) która zbudowana została w 1600 r., Bogate wyposażenie świątyni stanowią m.in. ikonostas z lat 1743–44, obecnie częściowo rozmontowany, barokowy ołtarz boczny z XVIII w. z obrazem Chrystusa u Słupa, oraz wiele cennych ikon np. Sąd Ostateczny  z 1623 roku. Obiekt w 2013r. został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Naturalnego UNESCO.

W Muszynie spacerowaliśmy po Ogrodach Biblijnych, które  są miejscem szczególnego spotkania Boga z człowiekiem i człowieka z Bogiem w Jego Słowie, obrazach biblijnych i biblijnej roślinności. Muszyńskie Ogrody Biblijne zrealizowane w konwencji trzech Świątyń: Świątyni Jerozolimskiej – stan obecny; „kamień na kamieniu”, Świątyni Parafialnej i Kościoła czasów mesjańskich – Apokaliptycznego Nowego Jeruzalem, mają wymiar ewangelizacyjny – spotkania z kochającym Ojcem. Są one dla wierzących zachętą do czytania Biblii oraz medytacji o Bogu Stwórcy i Ojcu; dla innych wyznawców, miejscem spotkania i dialogu religijnego; zaś dla niewierzących okazją do spotkania w przyrodzie i słowie z miłującym nade wszystko Bytem Nadprzyrodzonym, a może i „Gwiazdą Betlejemską”.

Dziekuje wszystkim uczestnikom za wspaniale przeżyte chwile.

Zobacz zdjęcia.