Wydarzenia 2017-Archiwum

Odwiedził nas św. Mikołaj

mikolaj 007Dobry św. Mikołaju, patrz jak dzieci Cię kochają!
Ty pamiętasz o nas w niebie, my modlimy się do ciebie.
Naucz dzieci kochać Boga i dla innych dobrym być.
Jaka jest do nieba droga, jak na ziemi trzeba żyć. Amen.

 

W pierwszy piątek Adwentu dzieci, młodzież, rodzice i dziadkowie przybyli wieczorną porą na roraty do kościoła św. Maksymiliana Marii Kolbego w Świebodzinie. Tym razem czekała ich tam wielka niespodzianka. Gdy Msza św. dobiegła końca, otworzyły się drzwi kościoła i do świątyni wszedł sam św. Mikołaj, by dzieciom, młodzieży i dorosłym wręczyć upominki. Prezentów było tak wiele, że obdarowani zostali wszyscy angażujący się w życie parafialne.

Święty Mikołaj to postać historyczna. Nazywany biskupem Miry urodził się w Patarze na terenie obecnej Turcji około 270 roku. Od najmłodszych lat przyszły biskup był bardzo pobożny i chętnie pomagał ubogim. Był jedynym dzieckiem bardzo zamożnych rodziców, którzy wiele lat modlili się o jego narodziny. Mimo iż był jedynakiem, odznaczał się ogromną wrażliwością na ludzką biedę oraz niezwykłą pobożnością. Te przymioty sprawiły, że został wybrany na biskupa miasta Mira – stolicy jego rodzinnej prowincji. Jako biskup Mikołaj zasłynął z opieki nad ubogimi, którą prowadził w bardzo dyskretny sposób, a często anonimowo. Szczególną troską święty otaczał dzieci, które bardzo często otrzymywały od niego drobne upominki. Znane jest też jego miłosierdzie wobec więźniów i skazańców, za którymi potrafił wstawiać się nawet u władz cesarskich. Tradycja przekazała nam kilka legend na jego temat, jak m.in. legendę o podrzuceniu posagu trzem ubogim siostrom oraz o tym, jak swymi modlitwami uratował rybaków podczas burzy na morzu. Święty Mikołaj doświadczył także prześladowań, które spadły na Kościół za panowania cesarza Dioklecjana. Został on uwięziony, a wolność odzyskał dopiero w 313 roku, gdy cesarz Konstantyn zalegalizował chrześcijaństwo w całym cesarstwie.

Na pamiątkę dobroci świętego biskupa powstał zwyczaj obdarowywania się prezentami w dzień jego liturgicznego wspomnienia, czyli 6 grudnia.
Święty Mikołaju, módl się za nami!!!