Wydarzenia 2017-Archiwum

kolednicyTegoroczny projekt Kolędników Misyjnych pragnął przybliżyć dzieciom i dorosłym kraje takie jak: Republika Środkowoafrykańska, Republika Konga, Kamerun, Peru, Kazachstan, Kirgistan i Uzbekistan. W tych krajach w szczególnie trudnej sytuacji są dzieci niepełnosprawne. Nie mogą chodzić do szkół państwowych, a innych szkół dla nich nie ma. Najmłodsi siedzą więc najczęściej zamknięci w domach.

„Każdy z tych krajów boryka się z pustynią przyrodniczą i pustynią serc. W Kazachstanie, Uzbekistanie i Kirgistanie są dysproporcje między ludźmi żyjącymi w wioskach i miastach. Trzeba tam pomóc” – powiedział ks. Andrzej Marmurowicz, dyrektor diecezjalny Papieskich Dzieł Misyjnych i długoletni misjonarz w Kazachstanie, podczas konferencji prasowej, która odbyła się 16 grudnia w Sekretariacie Konferencji Episkopatu Polski.

roraty 2021Adwent jest wyjątkowym czasem przeżywanym w Kościele, czasem oczekiwania i przygotowania do przeżycia Bożego Narodzenia. Chrystus, który narodził się w Betlejem jest przedstawiany jako światło wschodzącego słońca, przychodzi jako ten, który może wyciągnąć człowieka z ciemności - kojarzonej z trwaniem w ciemności grzechu. "Wschodzące Słońce nas nawiedzi, by zajaśnieć tym, co w mroku i cieniu śmierci mieszkają" Łk 1,78-79. Dlatego przychodzimy do świątyni, aby trzymając w ręku lampion stawać się świadkami światła Chrystusa, które nosimy w sercu. Roraty-nazwa pochodzi od łacińskich słów pieśni często śpiewanej na ich początku - Rorate caeli desuper - "Spuśćcie rosę, niebiosa". Eucharystia rozpoczyna się przy zgaszonych światłach - zapalają się one dopiero podczas uroczystego hymnu "Chwała na wysokości Bogu". Jest to jeden z nielicznych przypadków w roku liturgicznym, kiedy hymn ten śpiewa się każdego dnia - wyłącznie podczas Rorat. W czasie Rorat razem z Maryją przeżywamy czas oczekiwania na przyjście Chrystusa. Dlatego czytania liturgiczne, głoszone kazania mają nas do tego przygotować.

lektorzyW sobotę 13. 11. 2021 r. w kościele parafialnym pw. Matki Bożej Szkaplerznej w Tarnowie ks. inf. Adam Kokoszka udzielił błogosławieństwa nowym lektorom dekanatu Tarnów-Południe. Kurs, który koordynował dekanalny duszpasterz Liturgicznej Służby Ołtarza ks. Zbigniew Kmiecik, ukończyło 32 chłopaków z parafii tego dekanatu. Nowi lektorzy przygotowywali się do pełnienia tej funkcji podczas kursu, który w naszym dekanacie odbywa się raz do roku. Składa się na niego pięć spotkań obejmujących formację biblijną, liturgiczną, a także ćwiczenia z dykcji. W przeprowadzeniu zajęć dekanalnemu duszpasterzowi LSO pomagali ceremoniarze i polonistka.

nedzarz

Film „Nędzarz i madame” w reż. Witolda Ludwiga ukazuje artystyczną i duchową drogę polskiego powstańca styczniowego, artysty-malarza oraz dobroczyńcy ubogich – Adama Chmielowskiego, który po latach burzliwej młodości postanawia porzucić swoje dotychczasowe życie, a świat poznaje go, jako Brata Alberta.

Jego tragiczne losy życia dopełnia załamanie duchowe, wydalenie z zakonu jezuitów oraz zamknięcie w zakładzie dla umysłowo chorych. Adam Chmielowski jednak powstaje, jak feniks z popiołów, a wówczas – oszalały z miłości do drugiego człowieka – powraca w wielkim stylu jako Brat Albert – przyszły święty.

.