Zaproszenie na nabożeństwa Wielkopostne

drogaDROGA KRZYŻOWA
Tradycja odprawiania Drogi Krzyżowej powstała w Jerozolimie (Via Dolorosa). Na jej powstanie niewątpliwie wpłynął fakt odnalezienia Krzyża św., pielgrzymki wiernych do Jerozolimy jako miejsca związanego z życiem i śmiercią Chrystusa oraz pragnienie odtworzenia Męki Chrystusa dla tych, którzy nie mogli pielgrzymować do Jerozolimy. W średniowieczu rozpowszechnili ją franciszkanie, którzy oprowadzając pątników, zatrzymywali się przy stacjach przedstawiających historię śmierci Jezusa. Jako pierwszy 14 stacji wprowadził w 1741 roku św. Leonard z Porto Maurizio, który też za zgodą papieża Benedykta XIV założył Drogę Krzyżową w rzymskim Koloseum. Papież ten w tym samym roku wydał specjalne Breve, na mocy którego stacje Drogi krzyżowej zaczęto erygować w kościołach parafialnych . Nabożeństwo to szczególnie rozwinęło się w Holandii i Włoszech; praktykowało go wielu świętych. Św. Jan Paweł II odprawiał Drogę Krzyżową w każdy piątek przez cały rok i codziennie w wielkim poście. Nową formą odprawiania Drogi Krzyżowej w Polsce, powstałą w XXI w., jest Ekstremalna Droga Krzyżowa (EDK), zainicjowana w 2009 r. w Krakowie przez ks. Jacka Stryczka. Do nowych form odprawiania Drogi Krzyżowej zaliczyć można również Muzyczną Drogę Krzyżową na chór mieszany i orkiestrę. Muzyczna Droga Krzyżowa jest wykonywana cyklicznie w formie muzycznego wydarzenia sakralnego od 2015 roku w świątyniach Województwa Kujawsko-Pomorskiego.

W naszym kościele Droga krzyżowa jest odprawiana w każdy piątek o godz. 18:00  oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 10:30.

gorzkie zGORZKIE ŻALE
Nabożeństwo to z jednej strony opiera się na motywach Jutrzni w formie praktykowanej w XVIII w., z drugiej zaś zawiera pewne elementy średniowiecznych pasyjnych misteriów liturgicznych. Na ich podstawie ks. Wawrzyniec Benik ze zgromadzenia księży misjonarzy świętego Wincentego à Paulo opracował strukturę i napisał tekst nowego nabożeństwa. Na początku XVIII wieku ówczesny proboszcz kościoła św. Krzyża w Warszawie, ksiądz Michał Bartłomiej Tarło (późniejszy biskup poznański), oraz Bractwo św. Rocha, istniejące od 1688 przy tym kościele, rozpoczęli starania o pozwolenia na odprawianie w świątyni specjalnego nabożeństwa pasyjnego. Gorzkie Żale po raz pierwszy zostały odprawione 13 marca 1707 r. w kościele Świętego Krzyża. Pierwszy raz zostało wydane drukiem w 1707 roku staraniem ks. Wawrzyńca Stanisława Benika pod tytułem „Snopek Mirry z Ogrodu Gethsemańskiego” albo „Żałosne Gorzkie Męki Syna Bożego- rospamiętywanie”. Nabożeństwo pierwotnie przeznaczone było dla Bractwa Świętego Rocha, ale szybko zdobyło popularność wśród wiernych i zostało wprowadzone do innych kościołów w Warszawie, a następnie w całej Polsce.

Nabożeństwo Gorzkich żali w naszej parafii jest w każdą niedzielę o godz. 14:30 .

godzinkiGODZINKI O MĘCE PANA JEZUSA
Godzinki o Męce Pańskiej znane już były w XVI wieku. Poszczególne godziny tego nabożeństwa przedstawiają nam następujące wydarzenia: pojmanie w Ogrójcu, sąd u Piłata, biczowanie i cierniem ukoronowanie, drogę krzyżową, ukrzyżowanie, śmierć na krzyżu, zdjęcie z krzyża i złożenie do grobu. Każda forma nabożeństwa pasyjnego jest nam bliska z racji jednoczenia tak w wymiarach osobistych cierpień i przykrości, które dotyczą każdego człowieka, jak i w wymiarze społecznym jako dzieci narodu polskiego, którego historia spleciona jest z krzyżem i stanowi swoistą drogę krzyżową na wzór Chrystusowej. Poezja dobitnie wyraża takie zestawienie: “Chryste rozpięty na krzyżu, jak Polska czasu niewoli. Chryste rozpięty na krzyżu jak Polska czasu wyzwolin…” (Aleksander Widera) Nasze osobiste i narodowe cierpienia możemy ciągle łączyć z Chrystusem, bo proces nad Chrystusem trwa. Obecnie nad Nim samym, jak i w Jego braciach. Zmieniły się metody ale proces nad Chrystusem nadal trwa. Krzyż – cierpienie, nie jest celem samym w sobie, wznosi wzwyż i wskazuje drogę do zjednoczenia z Panem, zauważyła św. Edyta Stein. Jakże potrzebna jest zwłaszcza w naszych czasach, zbawcza moc płynąca z ochotnie niesionego krzyża.

Godzinki o męce Pana Jezusa są śpiewane w każdą niedzielę 7:15 oraz w każdy piątek 17:20.

Serdecznie zapraszam i zachęcam do uczestnictwa w nabożeństwach wielkopostnych.

ks. Marcin - proboszcz