Niedziela Palmowa

palmowa 2023 23Niedziela Męki Pańskiej, czyli Niedziela Palmowa jest wyjątkowa ze względu na połączenie powagi liturgii z kolorową i radosną w swej oprawie tradycją. Tej niedzieli w kościołach jest śpiewany lub czytany opis Męki Pana Jezusa, który bezpośrednio zapowiada wydarzenia Wielkiego Piątku. Z drugiej strony upamiętniamy w tym dniu radosny entuzjazm, jaki towarzyszył wjazdowi Jezusa do Jerozolimy, gdy wiwatujące tłumy ścieliły pod Jego nogi gałązki oliwne. To właśnie do tego zdarzenia zawiązuje zwyczaj przygotowywania strojnych palm, które poświęca się w Niedzielę Palmową i niesie w procesji do kościoła.

Podobnie jak w latach ubiegłych Msza św. z poświęceniem palm została odprawiona w naszym kościele o 10.30 przez ks. proboszcza Marcina Płanetę. W tym roku wśród palm przyniesionych do poświęcenia zdecydowanie przeważały palmy wykonane własnoręcznie, a co za tym idzie oryginalne i niepowtarzalne. Wydaje się, że coraz więcej osób powraca do tej pięknej starej tradycji.

Po Mszy św. odbył się konkurs na najwyższą i na najpiękniejszą palmę. Wybór był trudny, zwłaszcza w tej drugiej kategorii, bo nagrodzić należałoby wszystkie palmy. Nagrody ufundował i wręczył Ksiądz Proboszcz.