Abyśmy z sercem Jezusa stanowili jedno

Resized 2V Diecezjalny Dzień Skupienia Zelatorów Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Pana Jezusa

Pod hasłem „Abyśmy z Sercem Jezusa stanowili jedno” 18 listopada 2023 r. odbył się V Diecezjalny Dzień Skupienia dla Zelatorów Arcybractwa Straży Honorowej Najświętszego Serca Jezusa Diecezji Tarnowskiej. Spotkanie odbyło się na auli św. Jana Pawła II przy katedrze tarnowskiej i zgromadziło ono ponad sto osób, w tym księży opiekunów, zelatorów, ich zastępców oraz osoby współpracujące, jak również przedstawiciele naszej parafii. Przyjechały delegacje z 35 ośrodków strażowych. Jako gospodarz dzień skupienia rozpoczął prałat ks. Adam Nita. Następnie dyrektor diecezjalny ks. Stanisław Łątka powitał wszystkich gości.

Pierwszą konferencję „Duchowość eucharystyczna zelatora Straży Honorowej „wygłosił ks. Piotr Nowak, ojciec duchowny Tarnowskiego Wyższego Seminarium Duchownego.
Po konferencji była przerwa kawowa, a po niej nauka śpiewu kanonów o Bożym Sercu, którą przeprowadził należący do Straży Honorowej NSPJ brat Michał Niemiec.

Kulminacyjnym punktem dnia skupienia była Msza Święta w katedrze tarnowskiej pod przewodnictwem ks. bpa Stanisława Salaterskiego. W homilii nawiązał on do bł. Karoliny Kózkówny, wspominanej 18 listopada, która poniosła śmierć w obronie czystości. Swoim życiem dawała wierne świadectwo miłości Chrystusowej przez pielęgnowanie uczestnictwa w nowennie pierwszych piątków, patrzyła na Jezusa przez pryzmat Serca Bożego.

Zgodnie z programem w dalszej części wystąpił rektor WSD w Tarnowie ks. Jacek Soprych. Przedstawił konferencję „Eucharystia w życiu błogosławionego ks. Romana Sitki”. Ksiądz rektor zaproponował, aby bł. ks. Roman został diecezjalnym patronem tarnowskiej Straży Honorowej NSPJ.
W czasie dyskusji i dzielenia się świadectwami wystąpili zelatorzy z nowo powstałych ośrodków: Dorota Augustyn z parafii św. Stanisława Kostki w Tarnowie oraz Andrzej Piszczek z Marcinkowic.

Bieżące sprawy organizacyjne w diecezji przekazali zelatorzy diecezjalni: Tomasz Felczyński i Tomasz Nadolnik.
Dzień skupienia zakończył się Koronką do Bożego Miłosierdzia, którą poprowadził ks. Piotr Nowak, a błogosławieństwa końcowego udzielił ks. Jacek Soprych.