Wydarzenia 2017-Archiwum

Dzień Seniora w naszej parafii

Seniorzy2018 4921 stycznia 2018 roku odbył się w naszej parafii Dzień Seniora. Doroczne święto, które jest okazją do okazania szacunku i wdzięczności osobom starszym, to wieloletnia tradycja Świebodzina. Spotkania z udziałem seniorów organizowane są w naszej miejscowości od co najmniej 35 lat. Zostały zainicjowane przez Koło Gospodyń Wiejskich, a obecnie w ich organizację włącza się Szkoła Podstawowa i Parafia.

Tegoroczne spotkanie z udziałem seniorów rozpoczęło się Mszą św., którą o godzinie 14.00  odprawił ks. Marcin Płaneta. W kazaniu mówił o roli, jaką w dzisiejszym świecie odgrywają babcie i dziadkowie oraz inne osoby starsze. Nie szczędził gorzkich słów prawdy o tym, że współczesny świat, zwłaszcza ten lansowany w większości mediów, spycha osoby starsze na margines życia i pozostawia je samym sobie, w zapomnieniu i samotności. A tymczasem to właśnie starsi są  bogactwem zarówno Kościoła, jak i społeczeństwa, a przede wszystkim każdej rodziny. Powołując się na nauczanie papieża

Benedykta XVI, przypominał o tym, jak wiele osoby starsze mogą dać swoim bliskim i całemu społeczeństwu, w którym żyją.

Po Mszy św. dzieci i młodzież zaprosiły starszych do dolnego kościoła na przygotowany dla nich występ. Najmłodsi uczniowie Szkoły Podstawowej zaprezentowali urocze tańce, śpiewy i wierszyki adresowane do babć i dziadków. Natomiast młodzież z grupy apostolskiej oraz dziecięco-młodzieżowa schola przedstawili montaż słowno-muzyczny nawiązujący do przeżywania świąt Bożego Narodzenia.

Po zakończeniu występu seniorzy oraz inni zaproszeni goście udali się na spotkanie opłatkowe i poczęstunek do Szkoły Podstawowej, gdzie przybyłych witała dyrektor Irena Barszcz. Wszyscy połamali się opłatkiem i złożyli sobie życzenia oraz zasiedli przy – jak zwykle – obficie zastawionym stole. Była to okazja do długich rozmów, a przede wszystkim do wspólnego kolędowania.

W tegorocznym spotkaniu z okazji Dnia Seniora uczestniczyli przedstawiciele władz samorządowych: Józef Knapik – wójt Gminy Pleśna, Janusz Jarząb – przewodniczący Rady Gminy, Wiesław Małopolski – radny reprezentujący naszą miejscowość, Marian Truchan – emerytowany radny z Rzuchowej. Zaproszeni goście wypowiedzieli wiele ciepłych słów i życzeń pod adresem seniorów, a także dziękowali organizatorom za kontynuowanie wieloletniej tradycji styczniowych spotkań integrujących społeczność osób starszych. (mr)