Wydarzenia 2017-Archiwum

Wielki Post – czas powrotu do Pana Boga

w post 2019W Środę Popielcową rozpoczęliśmy czterdziestodniowy czas Wielkiego Postu. W Wielkim Poście chodzi o duchowe przygotowanie każdego ochrzczonego do godnego przeżycia świąt Zmartwychwstania Pańskiego, a także o przygotowanie się na życie wieczne. Są to najważniejsze święta (zwane też paschalnymi), dlatego domagają się solidnego przygotowania, byśmy je należycie przeżyli, stąd też nazwa: Wielki Post, a nie jakiś tam zwykły post. Historycznie rzecz biorąc, okres ten przyjmował rόżne formy, by osiągnąć znaną nam dziś postać.

W pierwszych wiekach Wielki Post obejmował tylko Wielki Piątek i Wielką Sobotę. W III w. poszczono już cały tydzień, zaś na początku IV w., na pamiątkę czterdziestodniowego postu Jezusa na pustyni oraz czterdziestu lat wędrowania Izraelitów po ucieczce z Egiptu, został on przedłużony do czterdziestu dni. W VII w. za początek postu przyjęto szóstą niedzielę przed Wielkanocą. Ponieważ niedziele były wyłączone z postu, aby zachować 40 dni pokutnych, ich początek przypadał na środę, stąd Środa Popielcowa. Od 1570 roku był to już zwyczaj powszechnie obowiązujący w Kościele. W tym dniu na znak pokuty posypywano głowy popiołem, przypominając sobie o prawdziwej wartości życia przy Bogu. Po Soborze Watykańskim II (1962-1965) ujednolicono rόżnie funkcjonujące nazwy niedziel Wielkiego Postu, tak że dziś nazywają się one: pierwsza, druga, trzecia, czwarta, piąta Wielkiego Postu, szόsta natomiast nazywa się Niedzielą Palmową, czyli niedzielą Męki Pańskiej. Okres Wielkiego Postu trwa do liturgii Wielkiego Czwartku, ktόra z kolei rozpoczyna właściwe jedno wielkie Święto Paschalne celebrowane w ramach trzech dni, tzw. Triduum Paschalne. W ciągu całego okresu, zgodnie z zachętą Pisma Świętego: pościmy, modlimy się i składamy jałmużnę, przyjmujemy inne praktyki pokutne, aby należycie przygotować się do godnego przeżywania świąt. W obecnych czasach mamy pełniejszy obraz tego, co ten czas rzeczywiście oznacza i jak się w nim najlepiej przygotować na Święta Wielkanocne. Jest to przede wszystkim okres duchowego przygotowania wnętrza człowieka, ktόremu towarzyszą zewnętrze przejawy i pewne gesty.

W tym świętym czasie chodzi o to, aby się przemieniać, zmieniać, odwrócić od grzechu, czyli o trwalsze przylgnięcie do Boga, o nawrόcenie serca człowieka ku Niemu, przemianę życia oraz pojednanie z bliźnimi, wyrażone w większej wstrzemięrzliwości w jedzeniu i piciu, w większym zasłuchaniu się w Słowie Bożym, w czym mają pomόc rόwnież organizowane rekolekcje parafialne, Gorzkie żale, Droga krzyżowa, Godzinki o męce Pana Jezusa. Unikanie zbytecznego rozproszenia w postaci hucznych zabaw, większego skupienia się na modlitwie, zarόwno tej prywatnej jak i wspόlnotowej, wykazanie większej wrażliwości na potrzeby innych, korzystanie z sakramentu pokuty i pojednania, podejmowanie różnych postanowień, wyrzeczeń mających wykazać bezinteresowność, szlachetność serca, uśmiech i życzliwość w stosunku do innych.
W czasie Wielkiego Postu w naszej parafii odprawiane będą nabożeństwa pasyjne: Droga krzyżowa w piątki o godz. 17.00 oraz w niedzielę po Mszy św. o godz. 10.30 (dla tych, którzy nie mogą przyjść w piątek). Gorzkie żale będą odprawiane w niedzielę o godz. 14.30. Godzinki o Męce Pańskiej śpiewane będą przed poranną Mszą św. w niedzielę.

Życzę Wam wszystkim, aby ten czas był intesywną pracą nad sobą. Nie ulegajmy zwątpieniu i beznadziei, Pan Bóg zawsze czeka na każdego z nas. Niech Dobry Bóg Wam błogosławi w dążeniu do świętości.

ks. Marcin