Wydarzenia 2017-Archiwum

WSKAZANIA BISKUPA TARNOWSKIEGO WYNIKAJĄCE Z DEKRETU DOTYCZĄCE WIELKIEGO TYGODNIA W CZASIE TRWANIA EPIDEMII

image00TRWA STAN EPIDEMII
ZOSTAŃ W DOMU…..

WSKAZANIA BISKUPA TARNOWSKIEGO WYNIKAJĄCE Z DEKRETU DOTYCZĄCE WIELKIEGO TYGODNIA W CZASIE TRWANIA EPIDEMII

1. Najważniejsze to, że pozostajemy w domach i uczestniczymy w celebracjach Wielkiego Tygodnia za pośrednictwem mediów, oraz podejmujemy w tych dniach szczególnie intensywną modlitwę rodzinną.
2. W obecnej sytuacji nie ma możliwości przystąpienia do sakramentu pokuty i pojednania w zwyczajnej formie. W tym wypadku proszę, aby wzbudzić sobie żal doskonały (z miłości do Boga) połączony ze szczerą wolą wyspowiadania się, gdy to już będzie możliwe.
3. W Wielką Środę wieczorem w swoich domach należy przeżyć rodzinne nabożeństwo pojednania, w oparciu o przygotowany rytuał, który będzie dostępny na stronie parafialnej.

4. Okres przyjęcia Chrystusa w Komunii św. – czego wymaga przykazanie kościelne – obejmuje czas od Środy Popielcowej do Niedzieli Trójcy Świętej (czyli do 7 czerwca br.)

NIEDZIELA PALMOWA I TRIDUUM PASCHALNE

5. W miarę możliwości własnoręcznie przygotować palmy w domach w gronie rodzinnym, co może być okazją do wspólnej modlitwy i katechezy.
6. Obrzędy Triduum Paschalnego będą odprawiane bez udziału ludu.
7. Wszystkich pozostających w domach zachęcam, aby w tych dniach przystąpili do komunii duchowej – wzbudzić sobie pragnienie przyjęcia Jezusa w Eucharystii i odprawić dziękczynienie. W ten sposób jeszcze mocniej uświadomimy sobie, że Chrystus obecny w Najświętszym Sakramencie jest dla nas wyjątkowym i niezasłużonym darem.

WIELKI CZWARTEK

8. Zachęcam, by zamiast zwyczajowego nawiedzenia „ciemnicy”, odprawić w gronie rodzinnym tzw. „godzinę świętą”, łącząc się ze Zbawicielem w godzinie Jego konania w Ogrojcu.

WIELKI PIĄTEK

9. W Wielki Piątek prosimy wyeksponować w swoich domach wizerunek Chrystusa ukrzyżowanego. Tego dnia można zyskać odpust zupełny za adorację krzyża, zachęcamy do odprawienia w domu drogi krzyżowej i modlitwy osobistej.

WIELKA SOBOTA

10. Nie będzie obrzędu błogosławienia pokarmów i wody święconej w kościele ani w innym miejscu. Nie rezygnujmy jednak z przygotowania tradycyjnych pokarmów na stół wielkanocny i dokonajmy obrzędu ich błogosławieństwa przed śniadaniem wielkanocnym.
11. W Wielką Sobotę trwajmy w naszych domach w wyciszeniu i skupieniu jednocząc się przez modlitwę z Chrystusem pogrzebanym i udającym się do otchłani, aby wyzwolić swoje dzieci z niewoli grzechu i śmierci.

WIGILIA PASCHALNA

12. Na zakończenie Wigilii Paschalnej będą uruchomione dzwony na 15 minut. Będzie to dla nas znakiem, że pomimo trudnej sytuacji jesteśmy wezwani do wielkanocnej radości.
13. Uczestnicząc w celebracji Wigilii Paschalnej w naszych domach za pośrednictwem mediów, zachęcam, by na czas odnowienia przyrzeczeń chrzcielnych zapalić świece, wspominając, że właśnie przez ten sakrament Chrystus przeprowadził nas ze śmierci do nowego życia.