Wydarzenia 2017-Archiwum

Dziękczynienie za plony

mbzielna 2021 1115 sierpnia jest w Kościele i w Polsce wyjątkowym świętem. W Kościele obchodzimy wówczas uroczystość Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny, zwaną w naszej tradycji również świętem Matki Bożej Zielnej. W naszej ojczyźnie jest to również Święto Wojska Polskiego, przypadające w rocznicę Bitwy Warszawskiej stoczonej w 1920 r. podczas wojny polsko-bolszewickiej. Bogata jest tradycja ludowa związana z uroczystością ku czci Matki Bożej Wniebowziętej, gdyż to właśnie wówczas zwyczajowo święci się w kościołach zioła, zboża, owoce i wszelkie płody ziemi, dziękując Bogu za zebrane plony. Szczególnym symbolem i wyrazem tego dziękczynienia są wieńce żniwne, które tego dnia po poświęceniu wnosi się uroczyście do świątyni.

Również w naszym kościele, jak każe tradycja, przynieśliśmy do poświęcenia bukiety ziół, kwiatów i kłosów zbóż oraz wieniec żniwny. Poświęcił je na początku Mszy św. ks. proboszcz Marcin Płaneta. Piękny wieniec żniwny wykonany przez panie z Koła Gospodyń Wiejskich będzie reprezentował naszą miejscowość na gminnych dożynkach. Tematyka wieńca nawiązuje do obchodzonego w Kościele Roku św. Józefa, którego wizerunek widnieje na tarczy w kształcie serca. Z nowego zboża upieczony został także chleb, który wraz z innymi płodami ziemi przedstawiciele wiernych złożyli jako dar ołtarza. Po nabożeństwie wszyscy wychodzący z kościoła zostali uraczeni wspaniałymi wypiekami wykonami przez nasze gospodynie. (mr)

Zdjęcia z uroczystości.