Uroczystość Wniebowzięcia Matki Bożej

DSC 023015 sierpnia oddajemy cześć Najświętszej Maryi Pannie, która – jak naucza Kościół – po zakończeniu ziemskiego życia z duszą i ciałem została wzięta do chwały niebieskiej. W polskiej (i nie tylko) tradycji to święto zwane jest również świętem Matki Bożej Zielnej. Na pamiątkę podania głoszącego, że Apostołowie zamiast ciała Maryi znaleźli kwiaty, poświęca się w tym dniu kwiaty, zioła i kłosy zbóż. Z dawnych czasów zachowało się przekonanie, że zioła poświęcone w tym dniu za pośrednictwem Maryi otrzymują moc leczniczą i chronią od chorób i zarazy. Rolnicy tego dnia dziękują Bogu za plony ziemi i ziarno, które zebrali z pól.

Również w naszym kościele uroczyście obchodziliśmy to święto. Jak każe tradycja, przynieśliśmy do poświęcenia bukiety ziół, kwiatów i kłosów zbóż, a gospodynie zrzeszone w Kole Gospodyń Wiejskich – piękny wieniec żniwny. Poświęcił je na początku Mszy św. ks. proboszcz Marcin Płaneta. Z nowego zboża upieczony został także chleb, który wraz z innymi płodami ziemi gospodynie i gospodarze złożyli jako dar ołtarza. Po nabożeństwie wszyscy wychodzący z kościoła zostali uraczeni wspaniałymi wypiekami wykonami przez nasze panie z Koła Gospodyń Wiejskich.

Zdjęcia.