Zakończenie Oktawy

Zakonczenie Oktawy 2023 009Zakończenie Oktawy Bożego Ciała w naszej parafii miało miejsce w czwartek 15 czerwca 2023 r. Zakończył się okres ośmiu dni, podczas których po Mszy świętej codziennie odbywały się procesje dookoła kościoła z Najświętszym Sakramentem. W modlitwach, śpiewach, litanii do Najświętszego Serca Pana Jezusa wierni prosili Boga aby darzył ich łaską i otaczał opieką rodziny, Ojczyznę, łąki, lasy, pola. Aby nasza ziemia wydawała obfite plony i była wolna od wszelkich klęsk żywiołowych.

Na zakończenie Oktawy Bożego Ciała kapłan po Mszy Św. poświęcił przyniesione przez wiernych wianki uplecione z kwiatów i ziół leczniczych - symbolu Bożych darów, jakimi Stwórca hojnie obdarzył ziemię, ludzi i wszelkie stworzenie. Do dziś powszechna jest wiara w moc leczniczą i ochronną wianuszków uplecionych się z kwitnącego rozchodnika, macierzanki, mięty, rumianku, kopytnika, koniczyny, jaśminu i róż, podobnie jak gałązek brzozy wziętych z czterech ołtarzy podczas procesji Bożego Ciała. Chronią one przed burzami i pożarami, przed gradobiciem i szkodnikami na polach. Pokruszone ziele z wianków stosowano do sporządzania leczniczych herbat oraz do okadzania roślin i zwierząt, także domów przed złymi duchami.

Wianek powieszony w oknie, nad drzwiami wejściowymi lub zatknięty za obraz — przechowuje się przez cały rok, aż do następnej Oktawy Bożego Ciała. Po roku można go spalić; nie wolno go wyrzucić, gdyż jest poświęcony.

Także w tym dniu na zakończenie oktawy, po procesji, miało miejsce błogosławieństwo dzieci. Po odmówieniu specjalnej modlitwy, na głowę każdego dziecka kapłani nałożyli swe ręce, kreśląc znak krzyża i wypraszając dla nich łaski. Każde z dzieci, za swoje zaangażowanie w procesje, dostało garść słodyczy. Bóg zapłać wszystkim, którzy swoją obecnością podczas Bożego Ciała i przez okres oktawy mieli odwagę przyznać się do Chrystusa i wzięli czynny udział w procesjach eucharystycznych.